01.12.2022.

PONEDJELJAK-54

sendvič,čaj

VOĆE

krumpir gulaš s korjenastim povrćem i svinjetinom,      pšenični polubijeli kruh, vočni kolač

raženi kruh, jogurt
UTORAK-55

prosena kaša s posipom od kakaa

VOĆE

juha od povrća s heljdom, lazanje,
        miješana kupus salata,
                 miješani kruh

kruh sa sjemenkama,
 topljeni sir

SRIJEDA-56

pšenični polubijeli kruh,
domaća pileća pašteta, čaj

VOĆE

varivo od graška s junetinom, banana,
                raženi kruh

voćni kolač, mlijeko

ČETVRTAK-57

kruh sa sjemenkama,
pureća šunka, čaj

VOĆE

krem juha od mrkve, popečci od zobenih pahuljica, pire od  krumpira i batata, umak od špinata

banana, keks

PETAK-58

pahuljice s bijelom kavom

VOĆE

krem juha od carskog povrća, rižoto s lignjama, zelena  salata s radičem, miješani kruh

pecivo sa zrnjem,
  jogurt

VRTIĆ ZADRŽAVA PRAVO IZMJENE JELOVNIKA VODEĆI BRIGU
O PROPISANOJ ENERGETSKOJ VRIJEDNOSTI OBROKA.

OBAVIJEST RODITELJIMA:

PROJEKT „PRAVILNA PREHRANA U DJEČJIM VRTIĆIMA GRADA ZAGREBA“ – „IMAM PRAVO RASTI ZDRAVO!“

Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport u suradnji sa Nastavnim zavodom za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Prehrambeno – biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu nastavlja i unaprjeđuje projekt kojim bi se osigurali preduvjeti za siguran rast i razvoj djece rane i predškolske dobi.

Naglasak je na postizanju uravnotežene i pravilne prehrane u dječjim vrtićima. Za postizanje uravnotežene prehrane potrebno je znati izvor hranjivih tvari, njihovu funkciju, količinu i vrijednost. Stoga je odlučeno da se ujednači primjena vrtićkih jelovnika u svim vrtićima grada Zagreba.

Dosadašnja prehrana u našem vrtiću planirana je po Programu zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece u dječjim vrtićima (NN 121/2007).

U novim smjernicama uključuju se Preporuke o udjelu zasićenih masti, jednostavnih šećera, te prehrambenih vlakana u prehrani. Brojna istraživanja pokazala su da je kontrola unosa kritičnih nutrijenata ključna za prevenciju mnogih bolesti u dječjoj dobi, kao i tijekom života.

Preporuke u prehrani djece u sklopu projekta su:

Ograničiti unos rafiniranih šećera jer su izvori tzv. „prazne energije“
    Ograničiti unos procesirane industrijske hrane i dati prednost neprerađenoj hrani
    Ograničiti unos soli jer prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije ne smije biti veći od 5 grama dnevno
    Ograničiti unos prekomjerne količine hrane jer rezultira pretilošću i povećava rizik od nezaraznih kroničnih bolesti u djece

Na oglasnoj ploči svakog objekta uz tjedni jelovnik biti će priložen i sastav te količina namirnica po djetetu iz dnevnog jelovnika koji se priprema u vrtiću.